Haber

ABD’den Rum tarafını kızdıran KKTC ziyareti

ABD Kongre Üyesi Cumhuriyetçi Pete Sessions, Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaretin ardından doğrudan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uçtu.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın (KTTO) davetlisi olarak gerçekleşen oturumları, Ercan Havalimanı’na inişinin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar karşıladı.

OTURUMLARDAN VE TORE’DEN AÇIKLAMA

Tatar ile görüşmesinin ardından KKTC meclis binasını ziyaret eden ve burada KKTC Meclis Başkanı Güçlü Töre ile görüntülenen Sessions, “Kendimi ifade etmekten asla çekinmem, her zaman adaletten, dengeden ve doğrudan yanayım. Haksızlıklar konusunda söylenecek çok şey var. Geçmişte güneyi ziyaret ettim ve şimdi tamamen doğru ve adil olduğunu düşünüyorum. kuzeyi ziyaret etmek için. Bu bağlamda görüşlerinizi duyduğuma sevindim.”söz konusu.

Sessions’a teşekkür ettiği konuşmasında Töre, şunları söyledi: “Hak etmediğimiz ambargolara maruz kalırken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelip bizi dinleme cesaretini gösterdiğiniz için teşekkür ederim”terimleri kullandı.

ABD ZİYARETİN FARKINDA AMA RESMİ ZİYARET OLARAK KABUL ETMEYİN

Söz konusu ziyaret Rum Kesimi tarafından tepkiyle karşılandı.

Lefkoşa’daki ABD Büyükelçiliği, ABD Dışişleri Bakanlığı “Sessions’ın Kuzey Kıbrıs’ı resmi olmayan bir şekilde ziyaret ettiğini biliyoruz”açıkladı.

Duyuruda, “Bu nedenle Büyükelçilik, onun resmi olmayan gezisine herhangi bir destek sağlamadı. Genel olarak ABD, Kıbrıs Cumhuriyeti (Güney) hükümetini adadaki tek meşru hükümet olarak tanıyor. ABD, ‘KKTC’yi tanımıyor”söylendi.

İNGİLİZ AVUKAT KKTC’NİN TANIMASINI İSTEDİ

İngiltere’de DUP Milletvekili Sammy Wilson, KKTC’nin Birleşmiş Milletler tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınmaması için hiçbir neden olmadığını belirterek, KKTC’nin tanınmasının zeminini verdi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu