Haber

Fransa, cuntanın Nijer’deki askeri işbirliği anlaşmalarını feshetme kararını tanımadığını söyledi

Fransa, cuntanın Nijer’deki askeri işbirliği anlaşmalarını feshetme kararını tanımadığını açıkladı.

Uluslararası Fransız Radyosu’nun (RFI) haberine göre, Fransa Dışişleri Bakanlığı, Niamey’deki cuntanın Fransa ile beş askeri işbirliği anlaşmasının feshedilmesi kararını tanımadığını açıkladı.

Açıklamada, Paris ile Niamey arasındaki askeri anlaşmaların çerçevesinin Nijer’in meşru hükümeti ile oluşturulduğu vurgulandı.

Nijer’de 26 Temmuz’da askeri darbeyle iktidarı ele geçiren “Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP)” sözcüsü Amadou Abdramane, ulusal televizyonda biri 1977’de imzalanan beş askeri işbirliği anlaşması olduğunu duyurdu. , Fransa ile iptal edildi.

Fransa’nın eski kolonisindeki askeri üssün akıbetiyle ilgili belirsizlik sürerken uzmanlar, cuntanın kararının dün Niamey’deki Fransız Büyükelçiliği önünde düzenlenen Fransız ters gösterilerinin ardından gelmesinin şaşırtıcı olmadığını söylüyor.

Nijer’deki Fransız askeri üssü

Fransa’nın Nijer’de 1.000 ila 1.500 askerin konuşlandığı büyük bir askeri üssü var.

Üs, Fransa’nın Sahel bölgesinde DEAŞ ve El Kaide terör örgütü militanlarına yönelik yürüttüğü operasyonlarda önemli rol oynuyor.

Başkan Muhammed Bazum liderliğindeki Nijer, teröre karşı savaşta Fransa’nın Sahel bölgesinde kalan son müttefikiydi.

Nijer’deki Fransız üssü, komşu Mali ve Burkina Faso’daki üslerden çekildikten sonra Paris için daha değerli hale geldi.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahman (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu