Haber

İzmir’de 6 kişinin hayatını kaybettiği vinç kazasıyla ilgili bilirkişi raporu hazırlandı.

İzmir’in Bornova ilçesinde 6 işçinin hayatını kaybettiği 32 katlı konut inşaatında meydana gelen vinç kazasına ilişkin A sınıfı iş güvenliği uzmanı tarafından hazırlanan bilirkişi raporu, soruşturmayı yürüten İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunuldu. .

Kaza sonrası hazırlanan ve soruşturma dosyasında yer alan 5 sayfalık raporda ilgili mevzuata yer verildi.

Kazanın “iş kazası” olduğunun vurgulandığı raporda, inşaat işlerinin “çok tehlikeli işler” kapsamına alındığı, bu işlerin yeterli bilgi ve beceriye sahip işçiler tarafından yapılması gerektiği vurgulandı. Bu, çalışanın teknik yönden eğitilmesi gerekir.

Bilirkişi raporunda tutuklanan inşaat firması ortakları EY, şantiye şefi MY ve iş güvenliği uzmanı FKA’nın da ifadelerine yer verildi.

Tutuklanan şirket ortaklarından EY, ifadesinde kaza haberini 30 Aralık’ta yurt dışına gitmek için hava alanındayken aldığını ve olay yerine gittiğini belirtti.

Kazanın nasıl olduğu hakkında bilgisi olmadığını belirten EY, kendisini şöyle savundu:

“Kaza anında şantiyede değildim. Daha sonra haber vermeleri üzerine acilen olay yerine geldim. Ancak kazaya neden olan kule vinç başka bir taşeron firma ile ilgiliydi. kurulum, bakım ve çalışanlar Vinci kuran, yöneten ve kullanan kişiler firmaya aittir. Firmanın bana ait olan çivi vida dahi takma hakkı yoktur. Bakımından, kurulumundan firma sorumludur. , kulenin yükseltilmesi ve indirilmesi. Şirketimizin şantiyesinde böyle bir olay meydana gelmesine üzüldüm.

“Mesai saatlerinde konteynırlara girilmemesi gerektiğini bildirdim”

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı FKA da kazanın meydana geldiği firmada “kısmen” güvenlik uzmanı olarak çalıştığını iddia etti.

Geçen yıl haziran ayında göreve başladığını anlatan FKA, “Göreve başladığımdan beri çalışanlara gerekli yasal eğitimleri ve bilgilendirmeleri yapıyoruz ve çalışma alanında gerekli önlemleri alıyoruz. Kulenin üzerinde bulunduğu konteynerler. ben çalışmadan önce vinç bölümleri düşmüş alandaydı.tahlil olarak mesai saatleri içinde yapmaya çalıştım.konteynerlere kimsenin girmemesi gerektiğini bildirdim.kule vinç operatörü gelir gelmez girmek serbestti mesai bitiminde aşağı indi. Ben şantiyede yokken vincin devrildiğini söylediler. Ben de hızla şantiyeye gittim.” ifadelerini kullandı.

“Konteynerler için başka yer bulunamadı”

MY yaptığı açıklamada, firmada 3 yıldır mimar olarak çalıştığını ve aynı zamanda şantiye şefi olarak görev yaptığını belirtti.

Kazanın meydana geldiği bölgede inşaatın yaklaşık 3,5 yıl önce başladığını belirten MY, şunları söyledi:

“Şantiyedeki işleri yürütmek için verdiğimiz işleri verdiğimiz taşeronlar var. Bunlardan biri de kule vinçten sorumlu taşeron firma. Olayın sebep olduğu kule vinç bu firmaya ait. Bizim herhangi bir sorumluluğumuz yok. Kule vinç Şantiyede bulunan taşeron firma çalışanları ve firmamız çalışanları İstirahata getirilen konteynerler şantiye ilk başladığında yerlerine konmuştur Kule vinç daha sonra şantiyeye monte edilmiştir. şantiye alanı dar, konteynerler için yer yoktu.Şantiyede çalışma ve bordro saatleri 08:00-17:00 arasıdır.Kule vincinde bize herhangi bir bilgi verilmeden upgrade işlemi yapılmıştır. ”

Mesai saatlerinin bittiğini ve olay anında şantiyede bulunmadığını ifade eden MY, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Daha sonra beni aradılar ve kaza olduğunu vincin düştüğünü söylediler. Hemen şantiyeye döndüm. Olayın ardından avukatım işçilerin vinci kaldırırken herhangi bir güvenlik önlemi almadıklarını, Kulenin stabilitesini sağlamak için kullanılan gerekli yüklerin kulenin demirlerine takılması gerektiğini belirten “Terazinin sıkışmadığını ve dengede olmadığını gördüm. Olayda benim ve bizimle ilgili şirketin hiçbir sorumluluğu yoktur. Alanımın geri kalan bölümlerinde iş güvenliğimi sağlarım. İnşaat sahamızda böyle bir olay yaşandığı için çok üzgünüm.”

Sanıklardan 3’ü asli, 1’i tali kusurlu

Raporun sonuç ve mütalaa kısmında şüphelilerden inşaat firmasının ortaklarından EY ile kule vinç firmasının sahibi İ.K, şantiye sorumlusu MY’nin gözaltına alındığı belirtildi. “önemli kusur”, iş güvenliği uzmanı FKA ise “ikincil kusur” oldu.

Kaza

Kamil Tunca Caddesi’nde yapımı devam eden 32 katlı konut inşaatında kurulan vinç, 30 Aralık akşamı 19’uncu kat seviyesinde bozuldu ve vinç bölümleri, işçilerin kaldığı iki katlı konteynerin üzerine düştü. Vinçte bulunan 2, konteynerde bulunan 4 kişi hayatını kaybetti, konteynerde bulunan işçilerden 2 kişi yaralandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında inşaat firması ortaklarından EY, şantiye yöneticisi MY, iş güvenliği uzmanı FKA ve vinç firması sahibi İ.K. tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu