Haber

Fransa emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmayı hedefliyor

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Fransa’nın en tartışmalı konularından biri olan emeklilik yasasına ilişkin yaptığı açıklamada, kademeli olarak yükselecek olan yasal emeklilik yaşının 2030 yılına kadar 64’e çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Fransa’da en çok tartışılan konulardan biri olan emeklilik yasası hakkında açıklamalarda bulundu. Borne, “Emeklilik sistemimizi değiştirmenin Fransızlar arasında soru ve korku uyandırdığının farkındayım” dedi ve hükümetin Fransızları reformun gerekli olduğuna ikna etmeye çalışacağını da sözlerine ekledi. “Bugün emeklilik sistemimizi dengeleyecek bir projeyi, adil bir projeyi ortaya koyuyoruz. Gerçeklerle yüzleşmeli ve sosyal modelimizi korumak için çözümler bulmalıyız” diyen Borne, Fransa’nın Avrupa’daki komşularının da 2015 yılında emeklilik yaşını yükselttiklerini vurguladı. son yıllar.

Emekli olabilmek için 2027’den itibaren 43 yıl çalışmış olmak gerekecek.

Tartışmalı yasaya göre Fransa’da emeklilik yaşı bu yıl eylül ayından itibaren kademeli olarak yılda 3 ay artırılacak ve emeklilik yaşı 2027’de 63 yıl 3 aya, 2030’da ise 64’e ulaşacak. ülkede 2027’den itibaren 43 yıl çalışmış olmak gerekecek.

Sendikalar bir araya geliyor

Fransa’nın önde gelen sendikalarının liderleri, söz konusu yasaya karşı protestolar ve grevlerle verilecek yanıtı tartışmak üzere gelecek. Odoxa’nın yaptığı bir ankete göre her 5 Fransız’dan 4’ü söz konusu yasaya karşı çıkıyor.

Emeklilik reformu uzun zamandır Macron’un planları arasında yer alıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2017’deki reformist gündeminin temel direklerinden biri olan emeklilik sistemini elden geçirme planı, 2020’de Covid-19 salgını nedeniyle rafa kaldırıldı. Macron ve Borne, emeklilik yasa tasarısını mutlak çoğunluğa sahip olmadıkları parlamentodan geçirmek zorunda kalacaklar.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) göre Fransa, sanayileşmiş ülkeler arasında dünyadaki en düşük emeklilik yaşlarından birine sahip, emekli maaşlarına diğer birçok ülkeden daha fazla harcama yapıyor ve ekonomik harcamaların yaklaşık yüzde 14’ünü oluşturuyor. – PARİS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu