Haber

ABD, 11 Eylül saldırılarının zanlısını 20 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bıraktı

ABD’de 11 Eylül saldırılarından sorumlu tutulan terör örgütü El Kaide ile bağlantılı olduğundan şüphelenilen 48 yaşındaki Suudi Ghassan al-Sharbi, Guantanamo hapishanesinde 20 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından Şubat 2022’de yapılan açıklamada, El Şerbi’nin ABD’nin ulusal güvenliği için değerli bir tehdit oluşturmadığının ve tutukluluğunun devam etmesine gerek olmadığının belirlendiği bildirildi. devam edecek.

Açıklamada, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Eylül 2022’de Kongre’ye el-Şerbi’yi Suudi Arabistan’a geri gönderme niyetini bildirdiği belirtildi.

Mart 2002’de Pakistan’da gözaltına alınan ve Guantanamo’da 20 yıl boyunca herhangi bir suçlama olmaksızın tutulan El Şarbi’nin El Kaide için bomba yapımı eğitimi aldığından şüpheleniliyordu.

Ghassan al-Sharbi ülkesine gönderilirken ABD, 20 yılı aşkın süredir Guantanamo’da tutuklu bulunan Pakistanlı iki kardeş Abdul ve Muhammed Rabbani’yi 25 Şubat’ta serbest bıraktı.

Guantanamo insan hakları ihlalleriyle anıldı

Eski ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin 2001’deki 11 Eylül saldırılarından sonra yurtdışında yakalanıp tutuklanan terörist zanlılarını topladığı Guantanamo Hapishanesini kapatmayı taahhüt etmişti.

Obama, Guantanamo’daki tutukluları en son Ocak 2017’nin başlarında, 40 kişiyi hapiste bırakarak Donald Trump’a teslim etmeden hemen önce nakletmişti.

Seçim kampanyası sırasında Trump, insan hakları ihlallerinin de dillere destan olduğu tartışmalı cezaevini kapatmayacağını açıklamıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, 12 Şubat’ta düzenlediği günlük basın toplantısında, Lider Joe Biden yönetiminin Guantanamo Hapishanesi’ni 4 yıllık görev süresinin sonuna kadar kapatmayı planladığını söyledi.

sarikamishaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu