Haber

Sakarya Taraklı’daki orman yangını kontrol altına alındı

Sakarya’nın Taraklı ilçesinde çıkan, karadan ve havadan müdahale edilen orman yangını, yaklaşık 3 buçuk saat sonra kontrol altına alındı. Hava ve karadan müdahale edilen yangında yaklaşık 15 hektarlık alan kül oldu.

Hacıyakup Mahallesi’ndeki ormanlık alanda yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın ormana sıçrarken, durumun bildirilmesi üzerine bölgeye Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye, jandarma, tedbir sağlık grubu ve 2 adet yangın söndürme helikopteri sevk edildi. Bölgeye ulaşan gruplar, yangını hem karadan hem de havadan söndürmek için seferber oldu. Yangına Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 6 su tankeri, 6 sprinkler, yaklaşık 100 personel, 5 itfaiye aracı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 3 tanker ve 35 işçi müdahale etti. Yaklaşık 15 hektar alanın yandığı tahmin edilen yangın, yaklaşık 3 buçuk saat sonra kontrol altına alındı. Bölgede itfaiye çalışmaları sürüyor.

“Korktuk, korktuğumuz başımıza geldi”

Bölgeye gelerek yaklaşık 15 hektar alanın yandığı iddia edilen yangının söndürülmesine yardımcı olan Bayar Çakıroğlu, “Saat 18.00 sıraları işten çıktık ve yoğun duman gördük. Vatandaşlar olarak grupların yardımına geldik. •Grupların yoğun çalışması sonucu yangın kısa sürede kontrol altına alındı.İki helikopter gelip müdahalede bulunan yangın kısa sürede kontrol altına alındı.Biz vatandaşlar olarak yangında çalışan arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çok üzücü bir olay, televizyonlardan izliyorduk, orman köylüleri olarak her gün endişeleniyorduk, korkuyorduk ama güzel bir çalışmaydı ve “Yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Helikopterler gelmeseydi çok önemli bir orman yangını çıkacaktı, üstelik rüzgarın olmaması da bir avantajdı. Rüzgarda olsaydı bu yangın önlenemezdi” dedi. – SAKARYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu