Ekonomi

Sahte BlackRock XRP dosyası yatırımcıları çıkmaza sokuyor

Varlık yöneticisi BlackRock yaptığı açıklamada şirketin XRPBorsada işlem gören bir fon (ETF) kurma fikrinin olmadığını belirtti.

Haber sosyal medyada yayılmaya başladıktan kısa bir süre sonra şirket sözcüsü, başvuru belgesinin sahte olduğunu duyurdu. XRP’nin fiyatı bir an için yüzde 10’un üzerinde artış gösterse de yeniden 65 sent civarına geri döndü.

BlackRock’un ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi’ndeki (SEC) yeri BitcoinVe eter ETF başvuruları değerlendirilmeye devam ediyor. Sosyal medyada yayılan belgeler de bu başvuru formlarını taklit ediyor ancak başvuruların hiçbiri varlık yöneticisi tarafından onaylanmadı.

Bu, kripto fiyatlarını yükseltmek için sahte belgelerin kullanıldığı ilk sefer değil. 2021 yılında varlık yöneticisi Grayscale’in planda olmayan iki token için güven hizmetleri sağlayacağı öne sürüldü.

Bloomberg’den Eric Balchunas Başvurunun doğru olduğunu söylemesi de dahil olmak üzere birçok ETF gözlemcisi ile birçok yatırımcıyı etkiledi. Bankless ve The Block gibi medya şirketlerinin de haberi tekrar öne çıkarması XRP üzerindeki satın alma baskısını artırdı.

Ancak birçok deneyimli gözlemci, kriptoda risk almadığı bilinen BlackRock’un SEC davalarına bahis olan XRP için bir ürün sunmak istemeyeceği yönünde görüşlerini dile getirdi.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu