Yaşam

Prof. Dr. Ortaylı: Türkiye’de tuhaf bir kibir var

Gazi Üniversitesi’nin Mimar Kemaleddin Salonu’nda düzenlediği “100. Yıl” etkinliği. Bu yıl “Cumhuriyet ve Eğitim” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Türkiye’de tuhaf bir kibir var. Uzak kasabaların kahvehanelerinde, meyhanelerinde insanlar siyasetten, tarihten ve bir sürü saçmalıktan bahsediyor. Tarihin bir uzmanlaşma meselesi olduğunu, uzmanlaşma olmasa bile bir bilgi birikimi meselesi olduğunu düşünemezler. Ne yazık ki tarih hocalarımız bu sorunu çözemiyor. Üniversite hocaları ve öğrencileri ortaokul ve lise öğrencilerine tarih öğretebilecek kişiler yetiştirmiyor. Tarih diplomamın arkasında ‘pedagojik sertifika almamış’ yazıyor. Alırsan ne olur? Pedagoji dersinin nasıl öğretildiğini biliyorum. Lisede tarihin nasıl öğretileceğini bilmiyorlar. Artık hep ‘O konu öğretilmemeli, bu konu öğretilmeli’ diyerek tarih derslerini kesiyorlar. “Ben Talim ve Terbiye Kurulu gibi kurumlara karşı değilim ama onların iyi çalışması ve bilgili olması gerekiyor.”söz konusu.

‘Ordu Türkiye’de çok önemli bir kurumdur’

Batılılaşmanın keyfi bir sorun olmadığını belirten Prof. Dr. Ortaylı, şöyle konuştu:

“Batılılaşmamız savunmanın bir gereğidir. Biz bu görevleri daha teknik bir askeri güçle vatanın savunulması ve teknik askerlik için tıp, veterinerlik ve eczacılığın geliştirilmesi meselesi olduğu için başardık. Müzik bile dahil. Mehter yetiştiren ise Türk musikisinin üstadı II. Mahmut’tur. ‘Bu müzikle modern arp çalamazsınız’ dedi. Haklıydı, çünkü hafif topçunun geliştiği, ordunun hareket kabiliyetinin çok arttığı, gürültünün, top sesinin, orduların bağırışlarının göklere yükseldiği bir yerde mehtar dinlenemez. Ancak orduyu harekete geçirmek ve moralini korumak için düzenli bir bando ve müziğe ihtiyaç vardır. Müzik böyle geldi. Mimarlık bu kadar girdi. “Ordu Türkiye’de çok önemli bir kurumdur.”

‘Bilin ki Cumhuriyeti yaşatmazsanız gidecek hiçbir yeriniz yoktur’

Ortaylı, Türkiye Cumhuriyeti’nin her şeye rağmen kendini gösteren bir ülke olduğuna inandığını belirtti. “Başkalarıyla karşılaştırdığınızda minnettar oluyorum. Bunu yaşatmak bizim görevimiz. Bunu devam ettirmezseniz gidecek hiçbir yerinizin olmadığını bilin.dedi. Ortaylı şöyle devam etti:

“Geçmişte büyük işler başarmış, büyük bir tarihe sahip bir milletin tarihini yazmaya çalışıyoruz. Vatanı düzeltmeye çalışıyoruz. Çalışan büyük adamlarımızı takip ediyoruz. Bize kalan miras budur. Biz bu şekilde devam edeceğiz. 100 yıl yaşamak bir Cumhuriyet yönetimi için her şeydir.” “Her şeye rağmen o milletin fazilet ve liyakat sahibi olduğunu gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu