Haber

Kosova’da NATO’nun Barış Gücü KFOR tarafından “silah sesleri” açıklaması

NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü KFOR, devriye timlerinin yakınında silah sesleri duyulduğunu duyurdu.

KFOR, Kosova medyasına ülkenin kuzeyinde devriye gezen askerlerinin yakınında silah sesleri duyulduğunu doğruladı, ancak olayda can kaybı, yaralanma veya maddi hasar olmadığını bildirdi.

Öte yandan Kosova polisi, ülkenin kuzeyindeki Zubin Potok’ta silahlı bir çatışmaya karıştıkları yönündeki iddiaları yalanladı.

Kosova polisi tarafından yapılan açıklamada, “Kosova polisine herhangi bir saldırı olmamıştır. Kosova polisi ile herhangi bir grup arasında herhangi bir çatışma yaşanmamıştır.” ifadeler yer aldı.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’nin kabine başkanı Blenen Vela, “Sırbistan’daki rejim yanlısı medya, Zubin Potok yakınlarında çatışmalar olduğuna dair yanlış haberler yayarak Kosova’da silahlı bir çatışmayı kışkırtmaya çalışıyor.” terimleri kullandı.

Barikatların kaldırılması çağrısı

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla sosyal medya hesabından ülkenin kuzeyindeki barikatların kaldırılması davetini yineledi.

Sırbistan’ın Kosova’da yasa dışı yapılar oluşturmaya son vermesi gerektiğini kaydeden Sveçla, “Halkı Sırbistan’ın yeni bir çatışma çıkarma propagandasına kapılmamaya ve polisle işbirliği yapmaya davet ediyorum.” terimleri kullandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Genelkurmay Başkanı ile görüştü

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, yerel basında yer alan “Kosova polisinin Sırpların Zubin Potok’ta kurduğu barikatları kaldırmak istediği ve çatışma çıktığı” haberinin ardından Başbakan Ana Brnabic ve Genelkurmay Başkanı Milan Mojsiloviç ile görüşmeye geldi.

Görüşmenin ardından yerel bir televizyon kanalına konuşan Mojsiloviç, Vucic ile yaptığı görüşmelerde asıl meselenin Kosova’nın kuzeyindeki genel durum olduğunu kaydetti.

Mojsiloviç, hatasız bir şekilde Kosova sınırına yakın Raska’ya doğru yola çıktığını belirterek, “Şu anda yoldayım. Sırp ordusuna verilen görevler tam ve net bir şekilde uygulanarak yürütülecek” dedi. söz konusu.

Mojsiloviç, durumun Sırp ordusunun sınıra yakın olmasını gerektirecek durumda olduğunu da söyledi.

Sırp medyası, akşam saatlerinde Zubin Potok’ta silah sesleri duyulduğunu, bunun Kosova polisinin Kosova’nın kuzeyindeki barikatlardan birini kaldırmaya çalışması sonucu meydana geldiğini duyurdu.

Kosova-Sırbistan gerilimi

Kosova ile Sırbistan arasındaki gerilim, eski Sırp polis memuru Dejan Pantiç’in tutuklanmasının ardından tırmandı.

Pantiç’in tutuklanmasına tepki gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana Jarinje ve Bernjak sınır kapılarında kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

AB, NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyindeki gerilimi azaltmak ve barikatları kaldırmak için davette bulundu ve Sırbistan, NATO’nun Kosova Barış Gücü’nden (KFOR) Kosova’nın kuzeyine Sırp ordusu ve polisi konuşlandırmasını istedi.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

AB arabuluculuğunda 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında dönemsel olarak çatışan Sırbistan ve Kosova, çıkarların normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu