Haber

İran ve Katar, İslam ülkelerinin birlik içinde hareket etmesi gerektiğini vurguladı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Katar Emiri Pir Tamim bin Hamed Al Sani, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmak için İslam ülkelerinin birlik içinde hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Reisi ile Pir Tamim arasındaki telefon görüşmesinde İsrail’in Gazze’deki saldırıları ve Filistin’deki durum ele alındı.

İsrail tarafından katledilen ve sınır dışı edilmek istenen Filistin halkına destek verilmesinin önemine vurgu yapan Reisi, İslam ülkelerinin Filistin halkına destek konusunda kararlı, birlik ve net bir duruş sergilemesi gerektiğini ifade etti.

Reisi, başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin İsrail’e verdiği desteğe dikkat çekerek, bu ülkelerin İsrail’in suçlarını onayladıklarını kaydetti.

Katar Emiri Şeyh Tamim de ülkesinin Filistin’in kendi kaderini tayin etme ve meşru müdafaa hakkını destekleme konusundaki duruşunu vurgulayarak, İsrail’in tüm uluslararası ve insani kuralları ihlal ettiğini ve her türlü suç işlemekten çekinmediğine işaret etti.

Gazze’deki durumu Batılı ülkelerin çifte standart politikalarının kanıtı olarak nitelendiren Pir Tamim, bölge ve İslam ülkelerinin birlik içinde hareket etmesi halinde İsrail’in “savaş makinesinin” durdurulabileceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu