Yaşam

Hafife Alınmaması Gereken En Yaygın Kedi Hastalıkları

Bir kedinin hangi hastalığa yakalandığını erkenden öğrenmek değerlidir. Çünkü ciddi bir hastalığı olan kedi zamanında veterinere götürülmezsene yazık ki ölebilir.

Bu yazımızda da kedi sahiplerine veriyoruz. farkındalık yaratmakKedilerde en sık görülen hastalıklardan bahsettik.

Adını duyduğumuzda irkilmemize neden olan hastalık: Kanser

“Kediler de kanser olur mu?” demeyin, sorun değil. Kanserde hücreler kontrolsüz bir şekilde büyür ve vücudun diğer dokularını istila eder. Kanserin kesin nedenini anlamak zor olsa da bu hastalık Kedilerde hem kalıtsal hem de çevresel faktörlerden kaynaklanabilir.

Kedilerde görülebilen kanser türlerine baktığımızda, cilt kanserine sık rastlayabiliriz. Özellikle kulak, göz kapağı veya burunda güneşe fazla maruz kalma nedeniyle skuamöz hücreli karsinom adı verilen bir kanser türü görülebilmektedir. Daha açık renkli kediler bu kanser için risk altındadır.

Lenfosarkom veya lenfoma (LSA) da kedilerin sıklıkla yakalandığı bir kanser türüdür. Bu hastalıklara, kedilerin midelerinde veya bağırsaklarında bir yumru oluşması neden olur. Yani “kedim kanser olabilir mi?” diye endişeleniyorsanız. Vücudunuzun herhangi bir yerinde yumru olup olmadığıbakmalısın

Bunun dışında kediniz aniden çok kilo verdiyse veya kediniz kilo verdiyse davranış değişikliğiAğız kokunuz, inatçı yaralarınız, iştah kaybınız veya cilt enfeksiyonlarınız varsa, küçük dostunuzu bir veterinere götürmeniz iyi bir fikirdir.

Ne yazık ki, kedilerde de şeker hastalığı vardır.

Kedilerde diyabet, insülin hormonunun daha az salgılanması nedeniyle oluşur. Ya da kedinin vücudu insüline yetersiz tepki verirse bu hastalık tekrar ortaya çıkabilir. Diyelim ki kedi bir şeyler yedi ve kedinin sindirim sistemi glikozu eşit modüllere ayıramadı. Bu durumda insülin düzgün salgılanmaz ve kandaki şeker seviyesi sorunsuz bir şekilde yükselir. İşte nasıl hipoglisemigerçekleştiği.

Kedinizin şeker hastası olduğundan şüpheleniyorsanız endişelenmeyin. Bu hastalık kolaylıkla kontrol altına alınabilir.Üstelik kedinizde şeker hastalığı varsa bunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Örnek vermek küçük arkadaşınızın nefesinde alışılmadık bir koku var.Çok fazla veya çok az yiyorsa, çok fazla su tüketiyorsa, uykuluysa, çok sık idrara çıkıyorsa, kedi kumunun dışında idrar yapıyorsa onu bir veterinere götürmek akıllıca olacaktır.

Kedileri de endişelendiren idrar yolu enfeksiyonu:

İdrar yolu enfeksiyonunun kediler için ölümcül olduğunu biliyor muydunuz? Genel olarak kedilerde konulan tanıların %3’ü idrar yolu enfeksiyonudur. Bu hastalık çoğunlukla kilolu, kuru mama tüketen ve gergin olan kedilerde görülebilir. Bir evde çok fazla kedi varsa bu hastalığın görülme sıklığı tekrar artar.

Bu tür bir hastalık tabiri caizse kediniz çok su içme, kanlı idrara çıkma, normalde yapmadığı yere idrar yapma, işerken ağlama, işediği yeri yalama, iştahsızlık ve kusma gibi belirtiler gösterecektir. . Kısacası kediniz İdrar yapmakta zorlanıyorsa alarm zilleri çalıyoranlamına geliyor.

Adını duyduğumuzda korktuğumuz o hastalık: Kuduz

Kuduz, memeli memelilerin endişeli rüyasıdır. Özellikle beyin ve omuriliği etkileyen viral bir hastalık olan kuduzdan bu kadar korkulmasının nedeni, %100 ölümcül.

Kuduzun genellikle köpeklerde görüldüğünü düşünüyoruz ancak kediler de bu hastalıktan en az köpekler kadar etkilenebiliyor. Birçok kez hastalık enfekte bir hayvanın ısırması aracılığıyla iletilir. Nadiren de olsa bazen kuduz bir hayvanın tükürüğünün açık bir yaraya değmesi bulaşma riski oluşturur.

Ne yazık ki kuduz bir kedinin hastalığını hızlı bir şekilde anlamak mümkün değil çünkü bu hastalığın belirtilerinin ortaya çıkması aylar sürüyor. Kedinizin kuduz olduğundan şüpheleniyorsanız, hareketlerini gözlemlediğinizden emin olun. kuduz bir kedi sinirli, iştah açıcı ve dengesiz hale gelir.

Ayrıca bu hastalık aniden felç geçirmekKedinizi düzenli olarak veteriner muayenesine götürmenizde fayda var çünkü ölüme de neden olacaktır.

Kediler de saçkıran olur.

Kedilerin derisinde, tüylerinde ve tırnaklarında üreyen bir mantar bu hastalığa neden olur. Bu hastalık bile başka bir isimle saç mantarı Saç mantarı olarak da bilinen çok bulaşıcıdır ve kedilerin kelleşmesine bile neden olabilir. Kedinizde saçkıran olduğunda “merak etmeyin bir şey olmaz” demeyin, hastalık size ve evinizdeki diğer evcil hayvanlara da bulaşabilir.

“Saçkıran nasıl teşhis edilir?” Veya kedinizde ani kellik ve kel bölgede kızarıklıkGördüyseniz yine saç mantarından şüphelenebilirsiniz.

Bazı kediler bu mantarı hayatlarının geri kalanında kullanırlar. herhangi bir semptom göstermeden vücutlarında taşıyabilirler., bu yüzden dikkatli olmak çok değerlidir.

Sivrisinek tehlikesi: Kalp kurdu

Sivrisinekler kedileri ısırdığında onlara kalp kurdu bulaştırabilirler. Maalesef bu durum kedilerin ciğerlerinde rahatsızlık yaşamalarına neden olur. Yeriniz sivrisineklerle ünlüyse, Kedinizi bu hastalıktan korumak için ekstra çaba sarf etmeniz bir kuraldır. 

Kediler normalde kalp kurdu için uygun konakçılar değildir. Bu nedenle kalp kurdu kedilerin vücutlarında yaşam döngülerini tamamlayamaz ve kedilerin kalbine tam olarak ulaşamazlar.

Yani birden fazla kalp kurdu bu döngüyü tamamlamadan ölürken; yaşayanlar kedilerin bağışıklık sistemini alt edebilir ve onları hasta edebilir. Neyse ki bu kolayca fark edilen bir hastalık. 

Kediniz nefes almakta zorlanıyorsa, eskisi gibi yemek yemiyorsa, depresif davranışlar sergiliyorsa veya çok kilo veriyorsa bu hastalıktan şüphelenebilirsiniz. Ayrıca kalp kurdunun en korkunç yanı, ani ölüm.

sakının! Minik dostlarınızın boğaz, burun ve sinüs bölgelerinde bulunan virüs veya bakteriler üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilir.

Bu enfeksiyonlara neden olanlar %80 oranında deline calicivirus veya feline herpesvirus gibi virüslerdir. Bu hastalık genellikle bir evde veya hayvan barınaklarında çok fazla kedi olduğundadoğar.

Kedinizi bu hastalıktan korumak istiyorsanız, ortak bir kaptaki yiyecekleri diğer kedilerle paylaşmak İzin vermemen güzel. Çünkü üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan virüs; hapşırma, öksürme ve yalama yoluyla bulaşır.

Bir kedi hayatında bir kez bu hastalığa yakalanmışsa ömür boyu taşıyıcı olabilir. Yani bu tür hastalıklar kedilerin sağlığı için önemli tehlikeler oluşturabilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonu olan bir kedinin burun akıntısı, hapşırma, balgam, öksürme, yüksek ateş, iştahsızlık, burunda veya ağızda ülserler ve açık nefes alma gibi semptomları olabilir.

Bu semptomları ciddiye almak, kedinizin neler yaşadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden kedin ne zaman normalden farklı davranmalı Bunu yaparsanız, onu bir veterinere götürmekten çekinmeyin. Peki kedisi olanlara soralım: Kediniz daha önce bu hastalıklardan birine sahip miydi? Deneyimlerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

  • Kaynaklar:ASPCA, Petlebi
  • Görüntü Kaynakları:Daha İyi Veteriner

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu